"Hibakusha"
 
    Měsíc srpen je typicky letním měsícem, kterého si užívá skoro každý člověk žijící v mírném pásmu, ale nesmí být zrovna válka, nebo okupace.

    Nevracím se k srpnu roku 1968 (připomínka běží v televizi), ani jiná významná srpnová výročí v tomto článku nerozvádím (jako příkladně bitvu o Normandii, která probíhala v červnu a po celý srpen 1944.
Co ale připomenot musím, jsou strašlivé události v Japonské Hirošimě a Nagasaki.

    V Růžovém sadu přátelství a míru v Lidicích, máme hned dvě místa, kde se tyto katastrofy připomínají.  První z nich jsou erby míst postižených druhou světovou válkou, usazené do pískovcového půlkruhu nad jezírkem. Zde najdeme i připomínku Hirošimy.

    Druhou připomínkou přání všeho lidstva je „Mírový sloup“. Byl vztyčen před dvanácti lety na trávníku hned vedle příjezdové cesty k parkovišti u Muzea. Vzpomínám si na stovky vlaječek všech zemí z celého světa, které šly z ruky do ruky účastníků shromáždění, kteří mávajíc vlajkou před sloupkem, každý vyslovil nahlas přání „Ať mír vždy vládne na zemi!“

    Při příležitosti vztyčení Mírového sloupu v Lidicích, asi málokdo z místních tehdy znal význam japonského výrazu „Hibakusha“, označujícího osoby postižené atomovým bombardováním.

    S myšlenkou vztyčování „Mírových sloupů“ po celém světě přišel po válce pan Masahisa Goi, rovněž zasažený zářením z atomového výbuchu.

    Připomeňme si 6. srpen 1945, kdy Spojené státy shazují atomovou bombu na Hirošimu a o tři dny později, tentýž osud potkává obyvatele města Nagasaki.
 



    Každoročně vydává Starosta Hirošimy, pan Matsui Kazumi,
„Mírovou deklaraci“, ve které připomíná vše co se v srpnu 1945 v Japonských městech stalo.
Každoročně tak dostávají všichni „Starostové za Mír“ informace, na které by se měli zaměřit.

    V letošním provolání se mimo jiné uvádí:
„Naše občanská společnost vroucně doufá, že uvolnění napětí na korejském poloostrově, bude pokračovat mírumilovným dialogem.“
 
    Věřme a snažme se, aby i všichni vedoucí státní představitelé podporovali zrušení jaderných zbraní. Tuto hodnotu sdílí celé lidstvo.
Hnutí „Starostové za Mír“, nyní s více než 7.600 členskými městy, se zaměří na vytvoření prostředí bez jaderných zbraní.“